کابینت انزو

برند Enzo ارتباط مستقیمی با سیستم آشپزخانه دارد و فعالیت های آن مربوط به طراحی، تولید و فروش کابینت آشپزخانه، میز و صندلی و درب های چوبی جامد می باشد. سیستم آشپزخانه Enzo به دلیل نوآوری های موفق و طراحی با کیفیت بالا در زمینه محصولات آشپزخانه مشهور است. شرکت Enzo Cabinet در ایران به این معنی نیست که شرکت خاصی با آن نام وجود دارد. در واقع مردم در گفت و گوهای روزمره به تمامی شرکت های کابینت سازی داخلی که کابینت هایی مشابه کابینت های برند انزو تولید می کنند، شرکت کابینت انزو می گویند و البته کابینت هایی که در ایران به کابینت انزو معروف هستند نیز کابینت برند انزو نیستند و شناخته شده هستند. 

Image

 کابینت انزو چیست؟

کابینت انزو در واقع نوعی از کابینت آشپزخانه وکیوم است که مانند کابینت وکیوم مغزی از ورق ام دی اف ساخته شده و درب مورد نظر با استفاده از فناوری وکیوم با پرس وکیوم بر روی آنها فشرده می شود. اولین تفاوت کابینت آشپزخانه انزو با کابینت آشپزخانه وکیوم این است که قطر ورق ام دی اف استفاده شده در کابینت انزو از قطر ورق ام دی اف استفاده شده در کابینت وکیوم بیشتر است. به بیان دقیق تر، قطر ورق های ام دی اف به کار رفته در کابینت انزو 25 میلی متر و قطر ورق ام دی اف به کار رفته در کابینت کیوم 16 میلی متر یا در نهایت 18 میلی متر می باشد.دومین تفاوت کابینت آشپزخانه انزو با کابینت آشپزخانه وکیوم این است که قطر روکش به کار رفته در کابینت انزو نیز بزرگتر از کابینت وکیوم است. سومین تفاوت این دو کابینت این است که چهار طرف درب کابینت انزو برش CNC است و به همین دلیل قطر لبه های کابینت انزو 8 میلی متر کمتر از قطر لبه های درب کابینت انزو است.

Image

چهارمین تفاوت کابینت آشپزخانه انزو با کابینت های وکیوم این است که کابینت های انزو همیشه سفید براق هستند، در حالی که کابینت های آشپزخانه وکیوم رنگ های بیشتری دارند. پنجمین تفاوت کابینت آشپزخانه انزو با کابینت وکیوم قیمت تمام شده آنهاست که به دلیل متریال استفاده شده بسیار بالاتر از کابینت وکیوم است. کابینت آشپزخانه انزو به لطف رنگ سفید خود باعث بزرگتر شدن فضای خانه و به خصوص فضای آشپزخانه می شود. از طرفی رنگ سفید به راحتی با تمام اجزا و لوازم آشپزخانه هماهنگ می شود. کابینت آشپزخانه انزو را می توان ترکیبی از کابینت وکیوم کلاسیک و کابینت سفید براق دید.

تولید کننده کابینت انزو

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد، رنگ آمیزی یکی از مهمترین مراحل در تولید کابینت آشپزخانه انزو محسوب می شود. به طور کلی تولید کننده کابینت انزو این نوع کابینت ها را می توان در سه رنگ مختلف می سازد:

  • رنگ پولیش: رنگ پولیش محبوب ترین و در عین حال گران ترین نوع کابینت انزو است. این رنگ به دلیل درخشندگی و شفافیت بالا محبوبیت زیادی دارد. علاوه بر این، کابینت های پولیش شده در برابر ضربه مقاوم تر هستند.

  • رنگ پلی یورتان : رنگ پلی اورتان اگرچه کیفیت پایین تری نسبت به رنگ پولیش دارد اما در برابر نور و رطوبت بسیار مقاوم است. به علاوه قیمت این نوع کابینت ها در مقایسه با کابینت های پولیش کمتر است.

  • رنگ پلی استر: رنگ های پلی استر به دلیل بی کیفیتی، کدر شده و به مرور زمان محو می شوند.

Image

البته کابینت انزو در رنگ های دیگر نیز موجود است. اما کابینت های رنگی انزو به دلیل نقض مشخصات فنی اولیه این نوع کابینت ها از کیفیت چندان خوبی برخوردار نیستند. از این رو، اگر قصد خرید کابینت سفید را دارید، نگاهی به کابینت آشپزخانه انزو بیندازید. با وجود اینکه کابینت‌های انزو کابینت‌های کلاسیک به حساب می‌آیند، اما طراحان خاتم کاری زیادی ندارند، زیرا حکاکی الگوها توسط یک ابزار بسیار ساده به نام CNC انجام می‌شود. بدنه کابینت آشپزخانه انزو معمولا از ام دی اف به رنگ سفید صابونی یا شیری براق می باشد. رنگ سفید یا شیری براق کابینت آشپزخانه انزو به خوبی با سایر عناصر به کار رفته در آشپزخانه ترکیب می شود و به همین دلیل بسیار چشم نواز است. از طرفی رنگ سفید نور را بیشتر منعکس می کند و آشپزخانه را بزرگتر و روشنتر نشان می دهد. روند تولید کابینت انزو شباهت زیادی به کابینت ممبران دارد. کابینت آشپزخانه انزو از ام دی اف ساخته شده است.

Image

کابینت های انزو به دلیل درهای بادوام خود شناخته می شوند. دلیل چنین استحکام بالایی قطر بیست و پنج میلیمتری آنهاست که به طور طبیعی باعث افزایش وزن کابینت می شود. دلیل اصلی انتخاب قطر 25 میلیمتر برای کابینت های انزو عمق حکاکی ها و نقش های ایجاد شده بر روی دستگاه CNC است. به دلیل وزن زیاد کابینت آشپزخانه انزو معمولا یراق آلات بلوم و فونتونی ترجیح داده می شود که مقاومت بیشتری در برابر وزن دارند. قطر کابینت نزدیک به مرکز آن افزایش می یابد. اگر بخواهیم به طور مختصر نحوه ساخت کابینت آشپزخانه انزو را توضیح دهیم باید بگوییم که اولین قدم برش ام دی اف خام به قطر بیست و پنج میلی متر است. سپس درهای کابینت با دستگاه CNC بریده می شوند، اما هنوز خام هستند. در مرحله بعد، درب ها به کارگاه های ویژه ایزوله برای نقاشی فرستاده می شوند. در واقع رنگ آمیزی را می توان آخرین مرحله در تولید کابینت آشپزخانه انزو دانست. کابینت های انزو به دو صورت رنگ آمیزی می شوند:

  • استفاده از پوشش پی وی سی روی ورق ام دی اف

  • استفاده از رنگ های پلی اورتان بر روی ورق ام دی اف

Image

در روش اول فرآیند رنگ آمیزی شبیه کابینت های ممبران است یعنی با استفاده از دستگاه های ممبران یا وکیوم روکش پی وی سی روی ورق ام دی اف اجرا می شود. روش دوم از فرایند رنگ پاشی برای رنگ آمیزی ورق های ام دی اف خام استفاده می کند. نکته مهم در تولید اینگونه کابینت ها رنگ آنهاست که باید به آن دقت کرد. به طور کلی کابینت آشپزخانه انزو کابینت های کلاسیک هستند. همانطور که میدانید کابینت های کلاسیک نسبت به سایر مدل های کابینت شیک تر و البته گران تر هستند. یکی از مهمترین عناصر کابینت انزو صفحه انتخاب شده روی کابینت ها می باشد. این صفحه نمایش می تواند نقش بسیار مهمی در طراحی کابینت ها و فضای کلی آشپزخانه داشته باشد. تنوع در انتخاب صفحه برای کابینت آشپزخانه بسیار زیاد است. با این حال، توجه داشته باشید که هر چه پول بیشتری برای کابینت آشپزخانه Enzo خرج کنید، کابینت ها زیباتر می شوند. 

 قیمت کابینت انزو

کابینت های آشپزخانه Enzo معمولاً قیمت بالاتری نسبت به کابینت های خلاء و کابینت های شیشه ای بلند دارند. اما قیمت کابینت انزو در صورت پرداخت پولیش حتی از کابینت های معمولی انزو نیز بیشتر است و تا متری 300 هزار تومان افزایش می یابد. در پاسخ به این سوال که چرا قیمت کابینت پولیش نسبت به کابینت آشپزخانه معمولی انزو گرانتر است، 3 عامل وجود دارد: اول اینکه در کابینت پولیش از رنگ ایستاده استفاده می شود که قیمت بالایی دارد، دوم روش پاشش این رنگ سخت است و باید در محیطی کاملا ایزوله و بدون گرد و غبار انجام شود و تامین چنین فضایی هزینه دارد. ثالثاً برای اجرای این کابینت باید دستگاه های تمام اتوماتیک را خریداری کرد که قیمت بالایی دارند. کمد دیزاینر انزو محصولی ایتالیایی است و در واقع انزو یا زنتیک نام تجاری این شرکت است. در نتیجه محصولاتی که در کشور ما با این نام به فروش می رسد از انزو الهام گرفته شده است. کابینت طرح انزو به عنوان نئوکلاسیک طبقه بندی می شود. این مدل کابینت آشپزخانه ترکیبی از کابینت ممبران و کابینت شیشه ای می باشد. کمد انزو ایتالیا در ضخامت 25 میلیمتر تولید می شود در حالی که ضخامت درب کمدهای مدرن معمولا 16 میلی متر است.

Image

جدید ترین مدل کابینت انزو

کابینت آشپزخانه انزو محصولی لوکس و جدید است که چند سالی است در کشورمان توسط شرکت های مختلف تولید می شود. اما هیچ یک از این محصولات با برند انزو تولید نمی شوند و سازندگان و طراحان ایرانی این محصول را با نام کابینت انزو ساخته اند. انزو در ایتالیا واقع شده است و در کشور ما نمایندگی ندارد. اگر قصد خرید جدید ترین مدل کابینت انزو در تهران را دارید باید در نظر داشته باشید که تولید این محصول بسیار ظریف و لطیف است و نیاز به ماشین آلات پیشرفته و مدرنی دارد، بنابراین توصیه می کنیم اگر این مدل کابینت را برای آشپزخانه خود انتخاب می کنید کار خود را به شرکت های معتبر بسپارید. کابینت انزو مدعیان زیادی در تهران دارد، روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود، اکثر مدعیان کابینت انزو در ولنجک ،زعفرانیه، نیاوران، شهرک غرب، سعادت آباد، کیتاریا و پاسداران هستند . 

Image

کابینت انزو طوسی

کابینت انزو طوسی در سه رنگ پلی استر، پلی اورتان و پولیش ساخته می شود. هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند که به برخی از آنها اشاره می کنیم. کابینت انزو با رنگ پلی اورتان در برابر نور خورشید و رطوبت بسیار مقاوم است. رنگ پلی اورتان ارزان تر از رنگ جلا است، اما شفافیت کمتری نسبت به کابینت های صیقلی دارد. کابینت انزو با رنگ پلی استر قیمت کمتری نسبت به رنگ پولیش و پلی اورتان دارد. این نوع رنگ به مرور زمان و با عوامل محیطی مانند نور خورشید و رطوبت تغییر رنگ داده و کدر می شود. کابینت انزو گران قیمت ترین رنگ در این سبک کابینت است که دلیل آن کیفیت بالای رنگ، شفافیت و درخشندگی آن است. کابینت صیقلی را می توان به عنوان سبک ترکیبی کابینت های شیشه ای بلند و ممبران دید زیرا درخشندگی و شفافیت کابینت های گلاس بلند را در کنار حکاکی سبک ممبران به نمایش می گذارد. محبوب ترین رنگ کابینت انزو در بین خریداران طوسی  پولیش است.

Image

مزایا و معایب کابینت انزو

دانستن مزایا و معایب کابینت انزو به شما کمک می کند هنگام خرید انتخابی آگاهانه داشته باشید. در واقع مزایای طرح کابینت انزو بسیار بیشتر از معایب آن است. ضخامت درب کابینت انزو بیست و پنج میلی متر است و قطر زیاد آن به دلیل عمق ابزار و کنده کاری هایی است که بر روی درب ها قرار می گیرد. لبه های درب ها CNC تراشیده شده تا زیبایی بیشتری به فضای آشپزخانه ببخشد. توجه داشته باشید که زیبایی این سبک طراحی آشپزخانه در حکاکی ها و ابزارهایی است که با استفاده از CNC بر روی درب ها اعمال می شود. تا به حال چنین استفاده ای از رنگ براق را در کابینت شیشه ای غیر بلند ندیده بودیم، اما به لطف استفاده از رنگ پولیش در کابینت انزو، این فرصت در کابینت های CNC نیز فراهم شده است. با توجه به وزن زیاد درب های انزو بهتر است از سخت افزار بلوم یا فنتونی استفاده شود.متریال ورق ام دی اف به کار رفته در این سبک بسیار حائز اهمیت است، زیرا ضخامت ورق 25 میلی متر و عمق حکاکی در این سبک کابینت زیاد است و اگر متریال از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد ممکن است شکسته و ترک بخورد.کابینت طرح انزو با الهام از شرکت معروف ایتالیایی Zentique محصولی جدید در بازار ایران است. این کابینت در چند سال اول طرفداران زیادی پیدا کرد، البته بسیاری از شرکت ها توانایی تولید این نوع کابینت ها را ندارند، اما تولید کابینت انزو نیاز به تجهیزات مدرن و گران قیمتی دارد. این قیمت و همچنین محیط ایزوله کارگاه مورد نیاز برای رنگ آمیزی درب کابینت است.

Print
224 رتبه بندی این مطلب:
1.0

نوشتن یک نظر

با درج نظر در سایت شما حریم خصوصی و شرایط استفاده را خوانده و می‌پذیرید
افزودن نظر