دفتر مرکزی: 02177351000
نمونه کار ها
Work Samples

قطعا همه شما طرح های زیبا و چشم نوازی را بر روی چوب دیده اید و تحت تاثیر زیبایی آن قرار گرفته اید. این هنر برجسته که به آن منبت کاری می گویند یکی از شاخه های صنایع دستی است و قدمتی طولانی در سراسر جهان دارد. منبت کاری همراه با هنر و خلاقیت، طرح های برجسته ای را بر روی چوب ایجاد کرده است که زیبایی چوب را چند برابر می کند. در ایران نیز منبت کاری قدمت بسیار زیادی دارد. این هنر در واقع ایجاد برجستگی های هنری بر روی چوب است. برای منبت کاری ابتدا طرح مورد نظر را بر روی چوب می کشند و سپس با استفاده از ابزارهایی مثل مغار و چکش، این طرح ها را کنده کاری می کنند تا بر روی چوب به شکل برجستگی هایی ظاهر شود. در نهایت با سمباده کشی و استفاده از مواد آستری براق، به کار جلا می دهند و سطح سیقلی را ایجاد می کنند. اما منبت کابینت به چه شکل است؟استفاده از چوب به عنوان متریال اولیه منبت کاری حس خوبی به انسان می دهد چرا که به طبیعت ارتباط دارد و انسان ها هم علاقه زیادی به بازگشت به طبیعت دارند. از اینرو استفاده از منبت کابینت می تواند حس و حال خوبی به آشپزخانه شما دهد. در بسیاری از خانه ها استفاده از چوب برای کابینت ها معمول شده است و چنانچه با منبت کاری، طرح های جالبی را بر روی آن قرار بگیرد، شمایل آشپزخانه شما از حالت ساده و بی روح خارج شده و جلای دیگری می گیرد. در ادامه می خواهیم در مورد منبت کابینت و سرستون منبت ویژگی های آن مطالب بیشتری را ارائه دهیم.

منبت کابینت چیست؟

حال ببینیم منبت کابینت چیست؟ همانطور که قبلا اشاره کردیم، منبت کاری ایجاد برجستگی های هنری بر روی چوب با استفاده از ابزارهایی مانند مغار، چکش، چاقو و ...، است. در منزل برای اینکه آشپزخانه شما از حالت ساده خارج شود و یک حس و حال طبیعی و زنده ای به خود بگیرد، نیاز است تا از کابینت های خوبی استفاده شود. در برخی آشپزخانه ها از منبت کابینت برای جلای بیشتر آن استفاده می شود. در واقع ایجاد طرح های چوبی هنری بر روی کابینت ها باعث شکل گیری یک صحنه کلاسیک در کنار صحنه های مدرن، می شود.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، علاوه بر چوب، بر روی دیگر مواد نیز می توانند منبت کاری انجام دهند. بنابراین اگر از کابینت های غیر چوبی نیز استفاده می کنید، نگران نباشید، منبت کاری بر روی هر ماده ای می تواند انجام گیرد. امروزه برای منبت کاری بر روی کابینت ها، ابتدا یک روکش PVC بر روی چوب کابینت قرار می گیرد و سپس با استفاده از دستگاه CNC طرح های مختلفی را بر روی چوب کابینت اجرا می کنند.

ویژگی های منبت کابینت

منبت کابینت می تواند به آشپزخانه شما جلوه دیگری بدهد و از اینرو استفاده از هنر منبت بر روی کابینت ها یک انتخاب هوشمندانه می تواند باشد. حال منبت کاری کابینت ها چه ویژگی هایی می تواند داشته باشد؟ در این بخش می خواهیم به برخی از ویژگی های آن اشاره کنیم. از جمله ویژگی های منبت کابینت می توان به موارد زیر اشاره کرد: استفاده از ستون های منبت کاری شده در کناره های یخچال و دیگر وسایل استفاده از چوب کابینت مرغوب و چسب های قوی برای اینکه ورقه های PVC از سطح ام دی اف چوب ها باز نشود. منبت کاری جزیره آشپزخانه که می تواند در بالا بردن جلوه های زیبای آشپزخانه بسیار اثرگذار باشد. منبت کاری پایه ها و سرستون ها منبت تاج گل که معمولا بالای هود و یا کمدهای دیواری قرار می گیرند. استفاده از رنگ های روغنی جذاب و مرغوب برای آسترکاری چوب ها که علاوه بر زیبایی، مانع خرابی آنها در مدت زمان طولانی می گردد.

قیمت منبت کابینت

قیمت منبت کابینت به عوامل مختلفی بستگی دارد. از آنجایی که کابینت های کلاسیک برخلاف کابینت های معمولی، کار بیشتری بر روی آنها انجام می شود، بنابراین به نظر می رسد هزینه تمام شده ساخت چنین کابینت هایی باید بسیار بیشتر باشد. از جمله عواملی که بر قیمت کابینت های منبت کاری شده تأثیر می گذارند می توان به هزینه طراحی، هزینه تهیه متریال، دستمزد و حقوق نیروی کار و ... اشاره کرد. البته هزینه آن به قیمت ارز نیز ارتباط دارد چرا که بسیاری از مواد اولیه مانند چوب ام دی اف، ورقه های PVC، چسب و ...، از خارج وارد می شوند و مستقیما تحت تأثیر نوسانات ارز قرار می گیرند.

تولید کننده منبت کابینت

در ایران کارگاه های مختلفی وجود دارند که بر روی منبت کاری کابینت ها کار می کنند. تولیدی های گوناگون ممکن است طرح های متفاوتی را برای منبت کاری بر روی کابینت ها استفاده کنند. انتخاب تولید کننده منبت کابیت کار دشواری است و برای این منظور باید با تولید کننده های زیادی آشنا شوید و طرح های آنان را مشاهده کنید. با وجود این، اطلاعاتی در مورد این تولید کننده ها از طریق اینترنت و فضای مجازی قابل دسترسی و طرح های آنان نیز قابل مشاهده است که می تواند در انتخاب طرح مورد نظر شما، کمک زیادی داشته باشد.

در این مقاله در مورد منبت کاری بر روی کابینت و استفاده از این نوع کابینت ها برای فضای آشپزخانه و منزل شما، مطالبی را ارائه دادیم. در مورد ویژگی های منبت کاری کابینت ها و عوامل موثر بر قیمت آن، مطاللی را مورد بررسی قرار دادیم. اشاره کردیم که تولید کننده های زیادی وجود دارند که در این زمینه فعالیت دارند و می توان برای انجام کار و دادن سفارش به آنها رجوع کرد.

طرح ها و رنگ های متنوع
ضد آب و ضد رطوبت ضد آب و ضد رطوبت
زیبا با روکش های یکپارچه زیبا با روکش های یکپارچه
استحکام بالا استحکام بالا